På denna sida hittar du: Styrelsen, organisatoriska uppgifter (bankgiro, klubbens adress etc), kontaktpersoner, avelsrådet mm.

Klubbens Bankgiro: 289-3451

Mail för att nå styrelsen: info@spkk.se

2018

Ordförande – ordforande@spkk.se

Renata Johansson – renata@spkk.se

Om Renata

Info kommer.

Vice Ordförande

Maria Weinehall – maria@spkk.se

Om Maria

Jag var med och startade SPKK och har suttit som ordförande i SPKK de första åren fram till 2012. Har ett flertal förtroendeuppdrag i både rasklubbar och specialklubb. Från och med 2012 ledamot i SKK’s Föreningskommitté. Ordförande igen i SPKK 2016-2017, och nu ledamot. Sitter i Vinthundklubbens Huvudstyrelse och i styrelsen för rasklubben SvFCK.

Jag brinner för föreningslivet och bevarande av de arbetande sunda hundraserna. Har arbetat mycket med avelsdokument i många raser och är även utbildad ringsekreterare.

Jobbar på Arlanda, och bor i Kungsängen med dottern Minou och hunden Tesla. Har kennelnamnet ”Lex Murphy” och föder upp PK och cirneco dell’etna.Fördriver sällsynt ledig tid med hemsidedesign och annat kreativt. Tidigare byggdes det på en hobbybil som numera har flyttat till en annan entusiast. Med hundarna tränas och tävlas det i freestyle, lydnad och agility. En hel del utställningar blir det också.

Kassör – kassoren@spkk.se

Angelica Andersson – angelica@spkk.se

Om Angelica

Jag bor utanför Uppsala i ett litet hus tillsammans med mina två prazskytikar Saphira och Kit. Jag har suttit med i styrelsen sedan 2012, inröstad som sekreterare 2013. Jag har suttit som sekreterare under den mesta tiden och nu fått förtroendet att sitta som kassör. Jag arbetar som lärare på ortens skola. Jag har fastnat för utställningsbiten men det är också så kul att tävla och träna andra grenar. Tävlar i bland annat lydnad, rallylydnad och viltspår. Det är så kul att få träna och tävla denna ras. 2018 startade jag min kennel med namnet Prague Legacy.

Sekreterare – sekreterare@spkk.se

Jenny Andersson – sekreterare@spkk.se

Om Jenny

Info kommer.

Övriga ledamöter

Kim Järnefolk – kim@spkk.se

Om Kim

Född 1986 och bor med min sambo i Sundbyberg (Stockholm).Hos oss bor det 3st brown tan Prazskys, storebror Lotus och lillasyster Loka och Lokas dotter Hope.2015 registrerades min kennel ”Järnefolk’s”Jag blev invald i SPKK styrelse 2016.Fritiden spenderas bl.a. med hundutställningar och renovering av mitt sommarhus på Väddö (Stockholms skärgård).

 

Suppleanter

Charlotte Eckerfält – charlotte@spkk.se

Om Charlotte

Info kommer.

 

Ellen Arvidsson – ellen@spkk.se

Om Ellen

22 år gammal och blev invald i styrelsen 2018. Har en egen PK tik, Esther. Även en kastrerad hane, Zeb. Åker på utställningar, tävlar och tränar agility. Delägare i kennel Big Brave tillsammans med min mamma.

 

Övrigt

 

Valberedningen

 

valberedningen@spkk.seLedamöter Johanna Fridén, Bela Johansson

RUG – RasUtvecklingsGruppenStatistik, RAS, raskompendium etc.Ansvarig: Renata Johansson, renata@spkk.se

AktivitetsGruppenMonter, träningar, tävlingar, promenader, aktiviteter etc.Ansvarig: Angelica Andersson, angelica@spkk.se

Barometeruträkning: resultat@spkk.se

UngdomssektionenFör barn och ungdomar i SPKK.Ligger vilande!

Ansvarig utgivare: Renata Johansson, renata@spkk.se

Redax – PeKå’s redaktionChefredaktör: vakant – anmäl ditt intresse till redax@spkk.seVad finns att göra? Intervjuer, artiklar, bilder, undersökningar, korrläsning, redigering, layout, mm.

Webmaster: Maria Weinehall maria@spkk.sewebmaster@spkk.se

Klubbshoppen – under uppbyggnad!Inköp, beställningar, nya produkter etc.Kassören, kassoren@spkk.se, pkprylar@spkk.se

SponsoransvarigVakant

Medlemsfrågor: Kim Järnefolk kim@spkk.se

Frågor om medlemsinbetalningar/giltigt medlemskap etc: Kassören: kassoren@spkk.se

Uppfödarfrågor: Maria Weinehall – maria@spkk.se

Valphänvisning: Charlotte Eckerfält – charlotte@spkk.se

Övriga frågor:Sekreteraren sekreterare@spkk.seeller info@spkk.se

Revisor, ordinarie: Anso Petterssonrevisor@spkk.se

Revisorsuppleant: Milena Vanninen

Klubbens adress:

SPKK, c/o Jenny Andersson, Rosenlundsängen 7, 76111 Bergshamra

Klubbens Bankgiro: 289-3451

Kontoinformation för utlandsinbetalning:Huvudkontohavare: Svenska Prazsky Krysarik KlubbenClearingnummer: 9022Bankkontonr: 23.049.46 IBAN: SE17 9020 0000 0902 2230 4946BIC-kod (SWIFT-adress): ELLFSESS

Important for international members: You have to check with your bank office so that the correct sum is transferred. Members fee for citizens in other countries than Sweden are from 2011-01-01: 250SEK.